O týdnech pro rodiny s dětmi pořádaných SRP jsem věděla od naší poradkyně Vendulky už dávno, ale abych pravdu řekla, neměla jsem v úmyslu někdy někam jezdit. Vlastně ani nevím, proč jsem se rozhodla jet, snad vyzkoušet něco nového… a nelitovala jsem.

 

Můj manžel je introvert, a jak sám říká, víc než 10 lidí pohromadě ho děsí. Nenutila jsem ho tedy a vydala se s dvouletou Anežkou (v péči SRP, narozena 24+1tt. – vada zraku a opožděný psychomotorický vývoj) a s její osmiletou sestřičkou Eliškou sama. Šly jsme do neznáma a nevěděly, co čekat.

 

Překvapil mě hned první večer, kdy při společném seznamování rodiče, kteří se už zúčastnili takovéhoto týdne, nešetřili chválou a s nadšením očekávali tento. Postupně se mi otevíraly oči a já začala chápat, co měli na mysli.

 

Program byl dokonale zorganizován a neměl jedinou chybu. Elišku, která byla v sourozenecké skupině, jsem potkávala jen při jídle a spaní, jinak totiž „neměla čas“,protože pořád něco podnikala s kamarády a vychovatelkami Denisou a Hankou. S Anežkou jsme ve skupince zažily spoustu nových věcí, které jsou nám motivací doteď. Navíc si Anežka okusila velkou měrou pobyt v kolektivu, který jí do té doby dělal velký problém. Strašně moc jí to prospělo a posunulo v tomto směru o kus dál.

 

Velkým přínosem pro nás byl i rozhovor s psycholožkou Mgr. Pastuchovou, večerní programy pro rodiče nebo jen povídání si s ostatními a vyměňování osobních zkušeností.

 

Když jsem se při společně trávených chvílích rozhlédla kolem sebe, viděla jsem spoustu dětí, které vybočují z jakéhosi všeobecně zažitého normálu…a viděla jsem také rodiče, kteří s bezmeznou láskou na tyto děti hledí a milují je přesně takové, jaké jsou. Tuhle čistou lásku dokážou projevit jen děti a pak lidé, kteří v životě něco zažili a ví, co je důležité.

 

Už chápu, o čem mluvili ten první večer všichni ti nadšení rodiče. Teď k nim patřím i já.

 

Díky patří také všem poradcům SRP, za jejich chuť se nám věnovat a pomáhat.

 

Na příští ročník se těší a ostatním doporučují Helena, Anežka a Eliška Baratkovy ☺

 

Klienti SRP Olomouc