Právě jsme se vrátili z pobytu, který uspořádala Federace rodičů a přátel sluchově postižených pro klienty Střediska rané péče Tamtam pro rodiny dětí se sluchovým postižením. V Srbsku u Berouna druhý květnový týden strávila naše rodina netradiční dovolenou, kterou nám zařídila naše druhorozená dcera Mája. Je jí dva a půl roku, je těžce nedoslýchavá. Klienty rané péče jsme se stali přesně před rokem.

 

Na pobytu byla kromě mého manžela také naše slyšící 8-letá dcera Anička a moje maminka. Pro mne to byla skutečná dovolená. Program byl pečlivě naplánovaný s citlivým ohledem na naše neslyšící drobečky. Dopoledne jsme si společně s Májou užívali individuální terapie. Učili jsme se jak spolu komunikovat. Jak si hrát, aby to bylo co nejvíce zábavné, a přitom využít logopedii. Přesto, že jsem měla pocit, že jsem za ten rok nasbírala více než dost informací, byl i pro nás program přednášek zajímavý. Moc příjemný byl společný výlet do Svatého Jana pod Skalou. Děti byly nadšené ze zvířátek. Mohly si je pohladit a svést se na koni.

 

Seznámili jsme se s rodinami řešící podobné problémy. Odjížděla jsem s pocitem dobře stráveného času a ohromnou chutí do další práce s naší Májou. Myslím si, že obdobné pro nás velmi motivující soustředění by bylo dobré absolvovat pravidelně – alespoň jednou za rok.